Обережно! Небезпечні рослини

Не всі рослини та їхні плоди, що зростають в дикій природі, можна чіпати, нюхати і тим більше їсти. Контактування з деякими лісовими та польовими рослинами може обернутися тяжким отруєнням. Це пояснюється наявністю в рослинах різних отруйних речовин, які можуть спровокувати хворобу, опік або смерть людини.

До токсичних речовин відносяться: ефірні олії, алкалоїди, органічні кислоти, смоли, токсоальбуміни та ін. Отруйні речовини можуть міститися у листках, квітках, плодах, насінні, стеблах, коренях, кореневищах, цибулинах, бульбах. Тому найбільш поширені види отруйних рослин необхідно добре знати та вміти розпізнавати.

Борщівник

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечний: При контакті зі шкірою підвищує її чутливість до ультрафіолету, може викликати опік 1-3 ступеня. Наслідки відчутні не одразу – опіки проявляються через кілька годин після контакту. Якщо вже так вийшло і сік потрапив на шкіру, ретельно промийте її водою з милом і не з’являйтеся на сонці протягом двох днів.

         Зовнішній вигляд: Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів і більше. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Діаметр парасольки від 1 до 1,5 м.

         Де росте: Біля доріг, розташованих біля лісу. Також – на галявинах і пустирях.

Аконіт (Борець)

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечний: Аконіт настільки небезпечний, що отруєння може відбутися навіть після дотику до листя голими руками, оскільки отрута дуже швидко і легко всмоктується. Містить отруйний алкалоїд – аконітин. При контакті зі шкірою викликає свербіж, а якщо аконіт виявиться в роті – не уникнути опіків і болю. Після контакту з рослиною швидко погіршується стан – спочатку частішає, а потім уповільнюється дихання, може бути запаморочення, параліч м’язів, зниження температури і озноб, мимовільне сечовипускання. Для летального результату достатньо всього двох міліграмів аконітину.

         Зовнішній вигляд: Росте кущами. Має округле листя і квіти темно-синього або фіолетового кольору.

         Де росте: На березі річок, гірських луках і навіть біля доріг. Головний критерій його розташування – вологий ґрунт.

         Цікава інформація: З сивої давнини відомі людям отруйні властивості аконітів. В східній  Індії аконіт входив до суміші, якою обробляли наконечники для стріл. Противник помирав одразу після влучання, навіть якщо поранення не було смертельним.

Блекота чорна

Стаття – Отруйні рослини України

         Зовнішній вигляд: Відрізняється дуже неприємним запахом. Але її плоди у формі глечика можуть зацікавити дітей. Блекота виростає до півтора метра у висоту, має липке листя і великі квіти брудно-білого або жовтуватого кольору з ворсинками.

Чим небезпечна: Отруїтися цією рослиною можна, спробувавши насіння або молоді паростки.Дуже небезпечно, коли насіння блекоти, а воно подібне за формою і кольором, змішується з насінням маку. Ознаки отруєння з’являються вже через 10-20 хвилин. Пересихає в роті, починається хрипота, червоніє шкіра, збільшуються зіниці. При складних випадках  можна втратити свідомість або навіть впасти в кому.

         Де росте: Біля доріг або житлових будинків, на оброблюваних полях.

Беладона

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечна: Перші ознаки отруєння з’являються протягом 20 хвилин. У людини хрипить голос, пересихає горло, частішає серцебиття, розширюються зіниці. Отруєння може мати летальні наслідки — від паралічу легенів або судинної недостатності.

         Зовнішній вигляд: Має високі стебла і багато відгалужень. Восени на пагонах достигають блискучі чорні, дуже подібні до вишень ягоди. Вони навіть на смак нагадують вишні – такі ж кислувато-солодкі. От якраз вони і ваблять до себе найбільше.

         Де росте: Любить букові, дубові та інші ліси. Зростає також на узліссях, біля річок.

         Цікава інформація: Латинська назва рослини «атропа беладона». Атропа – ім’я давньогрецької богині, що створює нитку людського життя. Урветься нитка – і гине людина. Так і з беладоною, якщо спробувати її ягід: жодною ниткою життя не повернеш.

Віх отруйний (Цикута)

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечний: Якщо віх потрапив у шлунок, протягом 20 хвилин виявляються перші ознаки отруєння – пронос і блювота. Також серед симптомів – підвищене слиновиділення, біль у животі і напади, які можуть призвести до смерті.

         Зовнішній вигляд: Має розгалужене стебло, двопере і трипере листя. Влітку з’являються білі маленькі квіти, що утворюють парасольку. Кореневище цикути до осені стає порожнистим, з характерними перегородками. Запах і навіть смак тканин цикути дуже нагадує моркву. Це часто вводить в оману дітей, які граються біля води. До того ж з порожнистих стебел цикути вони роблять іграшкові дудки і довго тримають їх у роті. Це також викликає сильні опіки ротової порожнини. Тому дітей необхідно привчити розпізнавати цикути, а за змогою тримати їх подалі від небезпечних заростей.

         Де росте: Росте вздовж берегів річок, на заболочених луках, на мілинах стоячих водойм.

         Цікава інформація: Згідно з даними грецького філософа Платона, Сократ був отруєний цикутою. Давньогрецький філософ Сократ, як відомо, випив кубок отрути за вироком афінського суду. Обставини його смерті описані відразу в декількох джерелах, і всі ці джерела вказують на те, що отрута, яку плеснули в кубок мислителю — це цикута, досить поширена тоді в Греції отрута. Відомо, що спорожнивши кубок, Сократ почав ходити по тюремній камері взад і вперед. Коли у нього почало віднімати ноги, він ліг. Поступово його тіло холоділо і німіло від ніг до живота. А коли оніміння дійшло до серця, великий філософ помер.

         Сучасні токсикологи стверджують, що якщо в кубку і правда була цикута, то симптоми були б зовсім інші. Цікутотоксин викликає сильні судоми, про які свідки смерті Сократа не згадують зовсім. Чим же його отруїли?

         Найімовірніший варіант — болиголов плямистий. Це зараз ботаніки розділяють цикуту і болиголов, вважаючи їх самостійними видами рослин сімейства Зонтичних. Стародавні греки такого поділу не знали, тому могли і переплутати. У болиголова інша діюча речовина — коніїн. Саме він викликає м’язовий параліч, втрачу чутливості і інші симптоми, які очевидці спостерігали у Сократа.

Болиголов плямистий

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечний: Вся рослина містить в собі отруйний алкалоїд — коніїн, від якого настають запаморочення і смерть. Також ознаками отруєння є головний біль, підвищення тиску, прискорене серцебиття, нудота. Зіниці розширюються, шкіра блідне, ковтати стає складно, з’являються судоми і навіть висхідний параліч. Є ризик померти від задухи. А в результаті контакту зі шкірою з’являється дерматит.

         Зовнішній вигляд: Листя молодої рослини схожі на моркву, петрушку або кріп, тому його можна не розпізнати. А от зрілу рослину можна пізнати за характерною ознакою: дудчасте стебло болиголова вкривають червоно-бурі плями. Суцвіття формою схоже на парасольку, і складається з безлічі дрібних квіток.

         Де росте: На пустирях, біля доріг, на городах, лісових галявинах, луках. Можна його зустріти і на звалищах, і біля залізниць.

Вовчі ягоди

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечний: Червоні плоди рослини дуже привабливі для дітей. Але всього кілька штук цих ягід можуть призвести до смерті. Ознаки отруєння: блювота, судоми, біль у животі, сильне слиновиділення. Якщо ж доторкнутися до листя рослини, на шкірі можуть виникнути опіки і пухирі.

         Зовнішній вигляд: Невеликий чагарник. Квітки рослини мають зеленуватий або рожевий відтінок. Плоди — невеликого розміру і червоного кольору.

         Де росте: У лісах, також використовується як декоративна рослина.

         Цікава інформація: Але все ж таки, як цікаво природа «розпорядилась» отрутою вовчих ягід. Наприклад, бджоли охоче збирають нектар з їхніх квіток і навіть годують ним своє потомство. Нічого від того з бджолами не стає. Яскраві соковиті кістянки з насолодою поїдають птахи і теж не падають мертвими. А от потрапить такий птах до пазурів кішки, тут же вовчі ягоди себе і виявлять: кішка від тієї їжі обов’язково загине. Ось як дивно діють вовчі ягоди на тварин.

Дурман звичайний

Стаття – Отруйні рослини України

Чим небезпечний: Особливо отруйне насіння дурману. Отруєння можна виявити за такими ознаками: розширені зіниці, внутрішньоочний тиск, прискорене серцебиття, блювота, головний біль. Якщо після потрапляння рослини в шлунок людини, вона вип’є води, в роті з’явиться неприємний смак.

         Зовнішній вигляд: Рослина має великі білі квіти у вигляді труб і велике листя.

         Де росте: У вологих місцях, біля доріг та житлових будинків.

         Цікава інформація:  Деякі представники цього роду відомі з давніх часів в Індії, де була навіть професія «отруйників датурою (дурманом)». Видова назва означає «смердючий» і вказує на неприємний запах свіжого листя рослини.

         Незважаючи на отруйність багатьох рослин, варто зазначити, що непотрібних рослин у природі немає. Кожна з них має своє призначення і є корисною для природи.

Автори Тетяна Домрачева, завідувач відділу аграрних досліджень та рослинництва НЕНЦ Микола Пінчук

Ця стаття була опублікована в журналі “Паросток” від 2020 №1. Якщо вам цікаві нові публікації та нові статті підписуйтесь на журнал “Паросток” за посиланням нижче.

https://peredplata.ukrposhta.ua/index.php?route=product/search&search=74561&type=main

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *