Базою для проведення практичних занять є навчальні кабінети та лабораторії Центру, учнівська НДЗД, теплиця, зимовий сад, куточок живої природи, акватераріумний комплекс, Школа народних ремесел, Музей хліба. Заняття з вихованцями проводяться в гуртках та творчих учнівських об’єднаннях.

Лабораторія тваринництва

         Робота юннатів в цій лабораторії сприяє поглибленню біологічних знань учнів, оволодінню практичними вміннями та навичками вести спостереження, розуміти потреби тварин, створювати належні умови утримання тварин дома, здійснювати зооветеринарні заходи.

         Лабораторія тваринництва НЕНЦ має таку структуру:

  • навчально-дослідна кролеферма;
  • навчально-дослідна пасіка;
  • навчально-дослідна птахоферма;
  • голубиний розплідник;
  • кабінет ветеринарної медицини.

[print_sldr id=15]

         Лабораторія тваринництва – це місце, в якому міські діти можуть поспілкуватися з сільськогосподарськими тваринами та птахами, прийняти участь у годуванні тварин та вирощуванні молодняку. Різноманіття видів та порід тварин та птиці дозволяє учням спробувати себе в ролі генетиків-селекціонерів, дослідити зоотехнічні аспекти утримання тварин, та просто поспілкуватися зі своїми улюбленцями. Також робота на тваринницькій фермі є одним з важливих аспектів у комплексі трудового виховання учнівської молоді.

Лабораторія дендрології та лісознавства

         Головним завданням практичної діяльності лабораторії дендрології є:

  • формування гармонійно-розвиненої творчої особистості;
  • забезпечення умов додаткової освіти по профілю;
  • методичне забезпечення навчально-виховного процесу;
  • координація діяльності системи позашкільної освіти;
  • профорієнтаційна робота.

         Для забезпечення навчального процесу лабораторія має шкілку лісових культур, дендрарій, лісорозсадник, методичний кабінет, сучасні технічні засоби навчання.

         Лабораторія дендрології є методичним центром для керівників учнівських лісництв України, вчителів біології і географії, студентів профільних факультетів навчальних закладів. Основні функції лабораторія здійснює в тісній співпраці з науково-дослідним інститутом НАН України, Державним Комітетом лісового господарства України.

Школа народних ремесел

[print_sldr id=14]

         Школа народних ремесел Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді створена в 1994 році і є однією з форм позашкільної освіти учнів, яка забезпечує потреби учнівської молоді в додатковій освіті за інтересами, професійному самовизначенні, розвитку громадянської активності підростаючого покоління.

         У класах-майстернях Школи народних ремесел учні 4-11 класів знайомляться з секретами традиційних народних ремесел та набувають практичних вмінь і навичок відповідно до навчальних програм на заняттях таких творчих об’єднань: декоративного розпису, лозоплетіння, плетіння з рогозу і соломи, писанкарства, бісероплетіння, біокераміки, керамічної іграшки, гончарства, різьблення по дереву. Заняття народними ремеслами розширюють і поглиблюють пізнавальні, політехнічні, професійні інтереси учнів, розвивають творчу уяву, естетичні смаки, сенсорну культуру і операціональні здібності, які є спільними для багатьох професій. Учні вивчають культуру, побут, звичаї, обряди українського народу, беруть активну участь в конкурсах, святах, виставках.

         Відповідно до вимог сьогодення методична робота в Школі народних ремесел спрямована на вдосконалення форм і методів навчання учнівської молоді, розробку інформаційно-методичних матеріалів по забезпеченню навчально-виховного процесу.

Лабораторія зоології та гідробіології

         Лабораторія зоології і гідробіології є структурним підрозділом відділу біології Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

         Основною метою діяльності лабораторії є забезпечення умов для додаткової освіти зоологічного профілю учнів загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів.

         Серед основних завдань лабораторії зоології і гідробіології НЕНЦ визначено роботу щодо формування в учнів гуманного і відповідального ставлення до тваринного світу, на здобуття ними знань, умінь і навичок за інтересами, на забезпечення потреби особистості у професійному самовизначенні та творчій самореалізації.

         Матеріальною базою лабораторії є Куточок живої природи та Аквакомплекс.

         В Куточку живої природи зібрано колекції дрібних гризунів, декоративних птахів та різноманітних екзотичних тварин, а саме: макак лапундер, свинки морські, хом’яки джунгарські, миші декоративні, піщанки монгольські, черепаха сухопутна, черепахи червоновухі, таргани мадагаскарські, какаду малукський, какаду жовтохохлий, жако, папуги німбові і хвилясті, папуги-нерозлучники, горлиця, жаби шпорцеві.

Шкільна дитяча екскурсія в НЕНЦ, Київ

         В Аквакомплексі зібрано колекції риб, водних рослин, тварин, а саме: парусні ящірки, мадагаскарські гекони, плащеносні ящірки, білогубий новогвінейський пітон, сіналайська молочна змія, удав райдужний, удав мадагаскарський. Акваріумні риби: гупі, молінезії, пецілії, мечоносці, неон, расбора, скалярії, золоті рибки, соми анциструси, астронотус, цихліди, гурамі, піранії, кардинал, тернеція, принцеса бурунді, мінор.

[print_sldr id=13]

         Діяльність педагогічного колективу лабораторії спрямована на пошук нових форм і методів організації навчально-виховного процесу, впровадження сучасних педагогічних технологій у практику учнівських об’єднань, програмно-методичне забезпечення дослідної роботи, створення умов для розширення мережі творчих об’єднань зоологічного профілю.

Лабораторія садівництва

         Колекція генофонду сільськогосподарських культур створена і функціонує в рамках Національної науково-технічної програми «Генетичні ресурси рослин». З метою виявлення, забезпечення активного використання в селекційних і наукових програмах, надійного збереження сортів, форм та видів культурних рослин та їхніх диких співродичів проводиться нашою лабораторією під опікою Національного центру генетичних ресурсів рослин України. Така колекція відіграє важливу роль у поліпшенні добробуту нації і міцності держави, зростанню її наукового, інтелектуального та духовного потенціалу і потребують збереження у життєздатному стані та генетичній цілісності. Колекція являє собою сконцентрований резерват цінних зразків рослин для використання у сільському господарстві, наукових, екологічних, освітніх та інших програмах.

         Лабораторія садівництва НЕНЦ — єдиний науково-просвітницький осередок у північній частині України, що займається питаннями виноградарства, виходячи з ґрунтово-кліматичних умов цього регіону. Ми залучаємо та вивчаємо сорти винограду, що походять з багатьох селекційних центрів.

Лабораторія квітництва відкритого та закритого ґрунту

         Відділ квітникарства — це справжня лабораторія дизайну, творчості та краси.


         У роботі працівники відділу спрямовують свою діяльність на вирішення основних завдань:

  • координація роботи з квітництва та флористики у закладах позашкільної еколого-натуралістичної освіти;
  • пропаганда кращого вітчизняного та зарубіжного досвіду з квітникарства, флористики, фітодизайну та ландшафтного дизайну;
  • розширення тематики дослідницької та експериментальної роботи з квітництва, що має науковий характер та наявність конкретних результатів дослідницької та експериментальної роботи;
  • популяризація еколого-натуралістичної позашкільної роботи серед учнівської молоді.

         У відділі з 1999 року організовано роботу Всеукраїнської заочної школи флористики і фітодизайну, де навчаються учні старшого віку (8-11 класи) протягом двох років очно-заочної форми навчання. На заняттях школи вивчаються європейська та японська школи аранжування квітів. Учні навчаються прийомам роботи з природним матеріалом, квітами. Опановують мистецтво складання композицій, букетів, виготовлення колажів, техніку побудови ландшафтних композицій, формування та оздоблення інтер’єрів засобами фітодизайну.

         Для організації роботи відділ має гарну матеріальну базу: обладнані та оформлені кабінети, зимовий сад, теплицю, навчально-дослідні колекційні ділянки, квітники та великий асортимент квітково-декоративних рослин відкритого та закритого ґрунту.

         Улюбленим місцем юннатів центру є зимовий сад, який є незаперечною окрасою не лише відділу.

         Лише переступивши його поріг одразу потрапляєш у дивний та чарівний світ тропічної та субтропічної флори, який радує своєю ошатністю і оксамитовою зеленню цілий рік, і ласкаво запрошує до себе на гостини.
Створювався він як лабораторія для проведення практичних робіт з юннатами під час занять гуртків. Але з часом колекція поповнювалася, розширювалася і в зимовому саду розпочали проводити семінари-практикуми, практичні роботи для школярів та студентів і він перетворився на одну з улюблених експозицій при проведенні екскурсій.

[print_sldr id=11]

         Приміщення зимового саду створене уже близько 60 років тому. Тоді ж були висаджені перші рослини. Ішов час, змінювався видовий склад рослин, колекція поповнювалась новими видами квіткових та декоративно-листяних рослин. Так, поряд з окрасою та старожилом зимового саду – фініковою пальмою, з’явились інші представники пальмових: хамеропс, ховея, саговник і т.д.

         Теплиця та зимовий сад відділу мають колекцію кімнатних та оранжерейних рослин, яка постійно поповнюється новими видами. Тут вивчають та вирощують представників рослинного світу тропіків, субтропіків, пустель; серед яких є декоративно-листяні, красивоквітучі, виткі, велика група сукулентних рослин та екзотичні плодові рослини (фейхоа, цитрусові, інжир, кава аравійська та інші) і лікарські кімнатні рослини.

         Теплиця використовується для проведення практичних занять гуртківців, студентів, під час проведення семінарів. Проводяться також екскурсії для учнів, студентів, учасників Всеукраїнських масових заходів, використовується для проведення дослідницької роботи в закритому ґрунті юннатами відділів квітництва, рослинництва, садівництва, біології та дендрології. Колекція квітково-декоративних рослин постійно поповнюється новими видами та сортами, що запроваджуються для вирощування квітковою індустрією.

Музей хліба

[print_sldr id=12]

         Вчити любові до землі, до хліба, до людей праці – основна мета Музею хліба Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. 

         Чітке уявлення про велетенську відстань у роках отримуєш, коли доторкаєшся до знарядь праці, які служили нашим далеким предкам і широко представлені в Музеї (від дерев’яного плуга до сучасного трактора, від ковша для ручної сівби до комбайна).

         Почесне місце в Музеї відведено нашому  поетові Т. Г. Шевченку, який тепло писав у своїх творах про хліб, про тяжку працю хлібороба.

         В експозиції значне місце відведено розповіді про хліборобську ниву воєнних (1941-1945) років та в період її відродження, зокрема показані норми видачі хліба населенню блокадного Ленінграда за хлібними карточками.

         В Музеї хліба відображена велика роль українських вчених селекціонерів – творців золотого колоса, академіків: В. М. Ремесла, В. Я. Юр’єва,
Ф. Г. Кириченка та багатьох інших. Майже кожний четвертий гектар озимої пшениці на той час в Україні засіяний насінням сортів, виведених
В. М. Ремеслом.

         Музей хліба став джерелом руху молоді за бережливість, центром виховання доброти, працелюбства, шани до людей праці і щорічно поповнюється новими експонатами та новими розділами. Відвідуючи Музей хліба, школярі дізнаються про тих, хто виводить нові сорти зернових культур, вирощує його на полях, випікає на хлібних заводах та в пекарнях.

Лабораторія інформаційних технологій

Комп’ютерна база НЕНЦ включає комп’ютерний клас на 26 дисплейних місць. З метою вдосконалення комунікаційної мережі НЕНЦ, створено лабораторію інформаційних технологій. Створено єдину локальну комп’ютерну систему НЕНЦ з підключенням до мережі Інтернет.

Для забезпечення освітнього процесу використовуються засоби аудіо- та відео-супроводу, фонд відеотеки.